Repjegy Koreába!
- A szomszédom koreai
- May 5, 2019
- 5 min read
Én a legtöbb segítséget és infót életem első nagy utazásához azoktól a segítőkész emberkéktől kaptam, akik vagy jártak már kint Koreában, vagy most is kint élnek/tanulnak. Így hát elhatároztam, hogy megosztom én is a tapasztalataimat.

Sokat gondolkodtam, hogy hogyan tudnék én is segíteni, miről tudnék én is beszámolni még nektek Koreával kapcsolatban, ami hasznos és érdekes is lenne. Lehet, hogy nem fogok tudni újat mondani,vagy nagyon nyílvánvaló dolgokról teszek majd említést, mégis úgy döntöttem, hogy végigmegyek azokon a kérdéseken, amelyek engem annó a leginkább foglalkoztattak:
“Hol, hogyan és mikor foglaljak repülőjegyet? Vajon elég lesz-e az utazásra félretett pénzem? Mit érdemes megnéznem kint? Hol, mit érdemes és mit tudok enni, amíg kint vagyok? ”
Hol kezdjük a repjegyvadászatot?
Ha kedvező jegyárakra szeretnénk kivetni a hálónkat, akkor elsőként érdemes keresőoldalakon szétnéznünk. Ezeken egyszerűen tájékozódhatunk a különböző légitársaságok által felkínált repjegyek árairól. Ha a legjobb ajánlatra vágyunk és van rá lehetőségünk érdemes az utazás tervezett napja előtt legalább 3-4 héttel vagy még korábban lefoglalni a jegyet. Lehatárolt időpontokra ugyan, de fülön csíphetők kedvezményes jegyek (akciós repülőjegyek fül) a Pelikánon is. Itt: https://www.pelikan.hu/hu
Olykor némi kedvezménybe is botolhatunk, de általában számolnunk kell "service fee"-vel (az oldalon foglalás díja) is, ami nagyjából 700-2800 Ft között alakul. Drágább jegyek estén ez elérheti az 5000 Ft-ot is.
Mielőtt kiválasztjuk a repjegyet, vessünk egy rövidke pillantást az átszállási időre is! Ez lehet ugyanis 45 perc, 4 óra, de akár egy nap is! Ha szeretnénk több legyet ütni egy csapásra és felfedezni egy jeggyel több országot is, arra tökéletes egy 10-20 órás átszállási idő.
FONTOS! Tudomásom szerint szállásra és étkezésre nem terjednek ki a repjegyek, így bizonyos országokban vízum nélkül akár egy egész napot is a reptéren belül kell átvészelnünk. A következő lista a vízummentes országokat mutatja. Az M jelzést figyeljük: https://konzuliszolgalat.kormany.hu/vizummegallapodasok
Dubai és Abu Dzabi esetében a tranzitálás vízummentes. Kínában 2018 májusától már 144 órás vízummentességgel élhetnek az átszálló utasok. Bővebben itt: http://konzuliszolgalat.kormany.hu/azsia?kina

Repjegyfoglalás közvetítő oldalon keresztül
Nézzük, milyen lépésekből áll a repjegyfogalalás, ha nem a légitársaság oldalán történik? Példa az Airtickets24 oldalról.
1. UTASOK ADATAI (PASSENGERS'S INFORMATION)
Azt a nevet írjuk be, ami az útlevelünkön szerepel, de ékezet nélkül. Két keresztnév esetén (last name) szóköz nélkül gépeljük be azt. pl. Sára Nikolett = SARANIKOLETT
2. POGGYÁSZBIZTOSÍTÁS (DELAYED BAGGAGE SERVICE)
Választhatunk, hogy bebiztosítjuk magunkat arra az esetre, ha netán késve érkezne a poggyászunk, vagy sem. Ha kérjük, akkor adott körülmények megléte mellett, bizonyos összegű kompenzációt kaphatunk, ha a sajnálatos eset bekövetkezne.
A pontos részletekért azonban érdemes belevetni magunkat a "Terms and conditions" berkeibe is.Légitárasága válogatja ugyanis a feltételeket és a pontos összeget.(Ahogy eddig láttam, olyan 800-1000 euro körül alakulhat poggyászonként a kártárítés.) Egyes légitársaságok esetén a "baggage delay" (késve érkező poggyász) helyett a "baggage service" (poggyászszolgálat) lehetőségbe futhatunk bele.
A “Delays” opcióval 96 órát meghaladó késésnél maximum 800 eurónyi kompenzáció járhat a késve érkezett poggyászért. Lopáskár ellen viszont nem nyújt védelmet. A “Theft and damage” opció 30 napos védelmet biztosít a poggyászunkra, de késve érkezésre már nem terjed ki. A “Full protection” mind késésre, mind lopáskárra kiterjed. Itt is hangsúlyoznám, hogy a pontos részletekért mazsolázzuk át a "Terms and conditions" részt. :)
3. RUGALMAS / ÁTTETETHETŐ JEGY (FLEXIBLE TICKET)
Bizonyos jegytípusok (túristaosztályon belül is a legolcsóbb jegy, "saver") esetén csak a dátum módosítására van lehetőségünk díj ellenében.
Túristaosztály Flex vagy Flex plus jegyeknél már repjegyünk töröltethető és/vagy áttetethető némi többletköltség fejében.
Módosítás (Change)= csak áttetethető (teljes jegy)
Lemondás(Cancellation)=csak töröltethető (teljes jegy)
Teljesen rugalmas (Full flex) = töröltethető és áttetethető (teljes jegy)
Nem köszönöm (No, thank you) = nem kérem

A repjegynek van úgynevezett szavatossági ideje (maxstay, minstay, season). Ennek ismerete támpontul szolgálhat, ha változtatnunk kell az utazás időpontján.
2018 július 20-án utazol Szöulba. A jegy felhasználhatósága (season) 2018 május eleje - október vége közé esik. Szöulból a visszaút nem lehet később-az előbb említetteket is figyelembe véve - mint az indulástól számított 4 hónap!
FONTOS! Módosítani csak ugyanazon az áron vagy magasabb áron elérhető járatra lehet és a két jegyár közötti különbözetet, illetve a kiállított, új jegyért felszámolt illetékdíjat meg kell fizetni még a teljesen rugalmas (flexible ticket) szolgáltatás megváltása esetén is!
4. ELÉRHETŐSÉG (CONTACT INFORMATION)
Itt értelem szerűen kitöltjük a sorokat.
5. SZOLGÁLTATÁSI CSOMAGOK (SUPPORT PACKAGE)
Adminisztrációs díj: Ha töröltetnénk vagy áttetetnénk a járatot, akkor adminisztrációs díjat fognak felszámolni nekünk. Ez néhány ezer Ft (közelebb a 10 000 Ft-hoz) Alap (Basic) opciónál. Ha netán megváltozna az indulás ideje vagy törtölnék a járatunk, arról mindenképp küldenek e-mailt, csak ezért nem érdemes kérni szerintem a szolgáltatást.
6. UTASBIZTOSÍTÁS (TRAVEL INSURANCE)
Korea esetében utófizetéses biztosítási rendszer működik, ezért ritka az, hogy kint állja a biztosító a felmerülő orvosi kezelés költségeit. Mindenki azt választja, amiben megbízik és ahol jók a tapasztalatai. Azt tudom, hogy az Allianz utasbiztosításnál- ha online vesszük, jár 10% kedvezmény. Ha regisztrálunk és bejelentkezés után vesszük meg, akkor nyerhetünk még 15%-ot. Itt elérhető a kalkulátor: https://www.allianz.hu/hu/lakossagi-biztositasok/utitars-altalanos-utasbiztositas.html/

7. ÜLÉS KIVÁLASZTÁSA (SEAT SELECTION)
Választhatunk ülést a kényelem maximalizálása érdekében. Ennek díja, ahogy eddig én láttam nemzetközi járatok esetében, turistaosztályon (economy class) kb. 3 000 -14 000 Ft között mozog járatonként, de előfordulhat 20 000 Ft feletti foglalási díj is.
Miért ilyen nagy a mozgás az árban?
Az economy ülései között is vannak különbségek. Általánosan előrébb a kényelmesebb, privátabb, nagyobb férőhellyel csábító ülések drágábbak. Hátrébb a kedvezőbb árfekvéső, igazi turistaosztály ülések (Emiratesnél tágas, KLM és British Airways-nél szűkebb).
Budapestről Szöul min. 1 átszállással érhető el, tehát összesen 4 járattal kell számolnunk. Ez azt jelenti, hogy Szöulig 2 ülést és majd Budapestig is 2 ülést kell lefoglalnunk. Ha nem 1 hanem 2 átszállásról van szó, ott már 6 ülésról beszélünk.
Minden légitársaságnál egységes az ülések ára? - Nem.
A Finnair-nél például a gép vége felé haladva mérséklődnek az árak. A 'középső szék olcsóbb, a folyosó és az ablak felöli ülés drágább' felosztás azonban igaz úgy a gép elejében, mint a gép hátuljában.
Az Emirates és a Lufthansa gépein elől kényelmesebb és picit drágább, hátul kedvezőbb árú ülések közül válogathatunk függetlenül attól, hogy középső, ablak vagy folyósó felöli az. Az Air China esetében, tudomásom szerint egységes az ülések ára. Az Aeroflot légitársaságnál csak három kérdést tesznek fel: ablak felöli, folyosó felöli, nem számít.
Foglaljak vagy sem ülést? - nem kötelező
Az online check-in-t követően (ami általában 48 órával a járat helyi idő szerinti indulása előtt nyílik meg) tudunk ingyen választani a még megmaradt helyek közül. Előfordulhat azonban, hogy hiába csináljuk meg az online check-in-t, a rendszer nem engedi, hogy válasszunk. Olvastam másnál is és én is így jártam egyszer, hogy az első járatra (BUD-DXB) még sikerült, a másodikra viszont már csak a reptéren tudtam a konkrét ülésemet kiválasztani.
Mi van ha a reptéren checkkolok be? - miért ne?
Eleve dönthetünk úgy is, hogy hagyjuk az online check-in-t és inkább kint, a reptéren intézzük el az egészet. Természetesen ennek sincs semmi akadálya. :) Az online check-in hagyományos légitársaságoknál egy lehetőség! Nem jár érte pénzbüntetés, ha nem csináljuk meg. A reptéren mindenképp elintézik nekünk és az ülést is majd akkor kapjuk meg.
Mégis akkor miért érheti meg ülést foglalni?
Szerintem főleg azoknak fontos a helyfoglalás, akiknek az átlagosnál picit gyengécskébb a pocakuk, mint nekem^^. Egy több órás repülőútnál (8-9 vagy 12 óra) ugyanis a légnyomáskülönbség sajnos a gyomor gáztermelésére is hatással lehet kellemetlen, feszülő érzést keltve (orvosi nevén meteorizmus vagy angolul inkább bloating).
Egy folyosó melletti üléssel, sok folyadékkal (csak víz) puffadás elleni pirulával és óránként 10 percnyi mozgással azonban komfotosabbá tehető az utazás. :) Néhány, nálam bevállt praktikáról később lehet írok részletesebben, ha érdekel benneteket. :)
8. FIZETÉS (PAYMENT)
Itt először meg kell adunk a fizetési módot, hogy bankkártya vagy PayPal. Majd a következőket sorban:
bankkártya típusa
bakkártya száma
bankkártya tulajdonosa
érvényességi dátum (hónap, év)
CCV (kártya hátoldalán 3 jegyű szám)
a kártyakibocsátó bank neve
Ha minden okés, klikkelhetünk is a 'Fizetés' gomba és pár perc (maximum 10 perc) múlva már jön a megerősítő e-mail a csatolt pdf fájlal a foglalásról.
Összegzés
Bizonyára sokan tudjátok, hogy s mint is zajlik mindez, de ha egyvalakinek is tudtam valami hasznosat mondani, már megérte! :) Szeretném hangsúlyozni, hogy ezek csupán a saját meglátásaim és tapasztalataim. Eltérések lehetnek ettől, hiszen rengeteg légitársaság van és rengeteg keresőoldal, amik közül most csak egyet hoztam el nektek. A példában használt személy kitalált, csak az érthetőség érdekében hívtam életre. :)
A következő bejegyzésemben a bankkártya vagy készpénz dilemmával jelentkezünk.
Comments